Många bra lopp i helgen

I helgen har det varit både Stigtomtakaveln och Swedish League i Skåne tillika EM test.

Stigtomtakaveln

 

1 Nydalens Skiklub 1 5:34:08
1. Anders Vister 59:33 9 +0:10 59:33 9
2. Anders Nordberg 1:08:35 1 2:08:08 1 -8
3. Eirik Kamstrup Hovind 51:12 6 +3:14 2:59:20 2 +1
4. Eirik Langedal Breivik 40:18 1 3:39:38 1 -1
5. Elias Jonsson 58:05 1 4:37:43 1 0
6. Jon Aukrust Osmoen 56:25 2 +1:08 5:34:08 1 0
2 Nydalens Skiklub 2 5:39:30
1. Lukas Liland 59:32 7 +0:09 59:32 7
2. Alan Cherry 1:08:43 2 +0:08 2:08:15 2 -5
3. Henrik Eijsink 51:03 5 +3:05 2:59:18 1 -1
4. Sindre Rønning 40:44 2 +0:26 3:40:02 2 +1
5. Håvard Haga 58:52 2 +0:47 4:38:54 2 0
6. Bojan Blumenstein 1:00:36 5 +5:19 5:39:30 2 0
3 OK Linné 1 5:44:49
1. David Lingfors 59:36 11 +0:13 59:36 11
2. Josef Nordlund 1:11:19 5 +2:44 2:10:55 4 -7
3. Johan Höij 50:14 4 +2:16 3:01:09 3 -1
4. Olof Eriksson 43:04 6 +2:46 3:44:13 5 +2
5. Mats Troeng 59:46 5 +1:41 4:43:59 4 -1
6. Jan Troeng 1:00:50 7 +5:33 5:44:49 3 -1
4 Ärla IF 1 5:45:36
1. Oscar Vångell 1:01:17 15 +1:54 1:01:17 15
2. Emil Andersson 1:10:36 3 +2:01 2:11:53 7 -8
3. Viktor Silvemark 53:19 10 +5:21 3:05:12 8 +1
4. Petter Eriksson 41:51 4 +1:33 3:47:03 7 -1
5. Henrik Jonsson 58:58 3 +0:53 4:46:01 5 -2
6. Robbin Kantarp 59:35 3 +4:18 5:45:36 4 -1
5 Malungs OK Skogsmårdarna 1 5:47:24
1. Ludvig Åhlund 59:43 13 +0:20 59:43 13
2. Erik Rost 1:11:17 4 +2:42 2:11:00 5 -8
3. Rickard Börjesson 50:11 3 +2:13 3:01:11 4 -1
4. Johan Nordlund 41:52 5 +1:34 3:43:03 3 -1
5. Johan Bäckman 59:15 4 +1:10 4:42:18 3 0
6. Martin Hammarberg 1:05:06 8 +9:49 5:47:24 5 +2
6 IFK Göteborg Orientering 1 5:48:11
1. Morten Jarvis Westergård 59:29 6 +0:06 59:29 6
2. Andreas Sølberg 1:14:26 12 +5:51 2:13:55 11 +5
3. Jonas Pilblad 47:58 1 3:01:53 5 -6
4. Erik Engstrand 43:29 8 +3:11 3:45:22 6 +1
5. John Persson 1:07:32 10 +9:27 4:52:54 7 +1
6. Vetle Ruud Bråten 55:17 1 5:48:11 6 -1

Swedish League i Skåne

Ludvig och William lämnade återbud för att på bästa sätt rehabilitera lite skador och komma bäst rustade emot kromande tävlingar.

EM test sprint

Oskar fixade fina SL poäng.

5 Filip Wadsten H21 Elit 2 (40) 14:25 +0:43
26 Oskar Sandberg M21 Elit (70) 17:24 +1:49 3:58
37 Oskar Lundqvist M21 Elit (70) 17:48 +2:13 4:03
38 Linus Bohman M21 Elit (70) 17:51 +2:16 4:04
39 Jakob Lööf M21 Elit (70) 17:52 +2:17 4:04

EM test lång

En tuff långdistans i ett mycket bra internationellt motstånd. Linus slog i knät och tvingades tyvärr bryta.

3 Thomas Carlsson Öppen motion 9 (42) 53:21 +6:48 7:01
44 Filip Wadsten M21 Elit (73) 1:53:28 +20:21 6:27
57 Oskar Sandberg M21 Elit (73) 1:58:34 +25:27 6:45
61 Oskar Lundqvist M21 Elit (73) 2:08:52 +35:45 7:20
Linus Bohman H21 Elit 2 (56) ej godkänd

EM test Medel

En mycket dimmig dag där Thomas visade att han är i fortsatt fin form.

1 Thomas Carlsson H21 Elit 2 (81) 31:04
8 Jakob Lööf H21 Elit 2 (81) 33:50 +2:46
9 Filip Wadsten H21 Elit 2 (81) 33:51 +2:47
21 Oskar Sandberg H21 Elit 2 (81) 35:03 +3:59
23 Oskar Lundqvist H21 Elit 2 (81) 35:11 +4:07

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    FLER NYHETER

    Bugrusset blir en kvälls tävling!

    17 Juni går Buggruset i Malung mitt under Dansbandsveckan och i år har vi flyttat starten till kl 18:00 för att deltagarna lättare ska kunna ta del av kvällens späckade [...]

    Stafettligan #4 i Ånnaboda

    Under Kristihimmelfärds-helgen sprang våra löpare tre tuffa tävlingar i Kilsbergen strax utanför Örebro. Helgen inleddes med en medel följt av en långdistans och avslutades med den fjärde deltävlingen av Stafettligan. [...]

    10 Mila Nynäshamn

    Under helgens 10-mila levererade våra löpare många riktigt fina lopp och prestationer. 🌟 Herrlag 1 sprang extra bra och slog till med bästa resultatet på 8 år och slutade slutligen 13e endast [...]

    FÖLJ OSS

    HITTA TILL OSS

    Malungs OK Skogsmårdarna
    Skolgatan 2
    782 30 Malung