9 malungslöpare vidare till SM lång final!

Ett riktigt bra insats från klubbens löpare i den hälsingländska terrängen strax väster om Mohed. Det var som väntat både teknisk och fysiskt utmanade banor som väntade och klubbens löpare visade att de behärskar detta utmärkt. Omdömet från flera av löparna efter målgång var att terrängen var lite ”brötig”, viktigt att kämpa hela vägen. I H 21 var det hela 7 löpare som klarade den magiska kvalgränsen och får utmana om SM placeringar i morgondagens final. Det är 1/6 av hela finalfältet som representerar klubbens färger, ett riktigt bra facit. Rickard Börjesson var den som hade bästa kvalplacering med sin 5:e plats medan brorsan John kunde andas ut med endast 3 sekunders marginal till sin finalplats. I morgon startar förstås alla från noll igen så dagens lopp påverkar inte annat än startposition som baseras med omvänd startordning.

Albin spurtar till SM final

I D 21 hade förstaårsseniorerna Jennie och Johanna Börjesson Eriksson en tydligt uttalad målsättning, göra stabila orienteringslopp, våga göra korta kartstopp för att ta säkra vägval och njuta av upplevelsen i skogen. Om det räcker till final var det förstås bonus. Bonus blev det då båda fullföljde planen till fullo och gick vidare till morgondagens final med god marginal .

Jennie spurtar emot sin första Lång SM Final

/Rapport från Carina Sandberg som är på plats
I morgon väntar finalen som du kan du kan följa på Svenskorienterings senaste TV satsning: 
Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

  FLER NYHETER

  Ny löpare till klubben – Xoel Chamorro García

  Inför säsongen 2024 har Xoel Chamorro García från Nigrán, strax utanför Vigo i Galicien i Spanien, valt att gå med i klubben. Några känner redan igen honom då han var [...]

  Fixa den perfekta julklappen!

  Har du en vän, släkting eller sambo som bara måste få en härlig utmaning att se fram emot? Ge bort en startplats och fixa den perfekta julklappen. Gör såhär: För [...]

  FÖLJ OSS

  HITTA TILL OSS

  Malungs OK Skogsmårdarna
  Skolgatan 2
  782 30 Malung