Stort tack alla eldsjälar!

I dag rivstartar klubbens elitläger . Det blir final i klubbens Corona cup där Mats Jönsson som tidigare under månaden blev uppmärksammad av MultiTriathlon

De skriver så här: ”Här i Dalarna finns många eldsjälar en av dem är en riktig profil här i Dalarna och det är Korsnäs Mats Jonsson, mer känd som Jönsson. Han är verksam i 3 klubbar här i Dalarna, Korsnäs IF OK, IFK Mora OK och Malung OK Skogsmårdarna.
Han lägger ner otroligt med tid att ordna orienteringar här i Dalarna.
Tack Mats och alla eldsjälar ute i landet som ger allt för idrotten!”

Ja vi kan inte annat än hålla med Tack Mats och alla andra som lägger ner oerhört mycket arbete för att hålla vår verksamhet igång. Mats som bla var med oss på utlandsläger  Madrid  våras och har vart en av huvud arrangörerna i  just Corona cupen nu under våren som det snart är start i.

Nummerlappar och förberedelser inför dagens final av Corona Cup. Foto så klart eldsjälen Mats

Mats har satt ut skärmarna och efter lunch (som förberetts av föräldrarna Sandberg, två stora eldsjälar även dem) kommer klubbens världsmästare Jimmy Birklin hålla i en föreläsning där rubriken är  ”Elitsatsningens faktorer med reflektioner”.

2001 blev Jimmy individuell världsmästare i Orientering.

Dagen avslutas med kortare distanslöpnings pass på stig med efterföljande rörlighet/styrka(MARS). Detta bara dag 1 här hittar du resten av programmet. I morgon kommer en till av klubbens eldsjälar när det är dags för Klas Dalberg att äntra scenen när vi besöker Jukola segrarnas klubbstuga för ett planeringsmöte  rörande tränings- och läger planering resten av 2020.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

  FLER NYHETER

  Ny löpare till klubben – Xoel Chamorro García

  Inför säsongen 2024 har Xoel Chamorro García från Nigrán, strax utanför Vigo i Galicien i Spanien, valt att gå med i klubben. Några känner redan igen honom då han var [...]

  Fixa den perfekta julklappen!

  Har du en vän, släkting eller sambo som bara måste få en härlig utmaning att se fram emot? Ge bort en startplats och fixa den perfekta julklappen. Gör såhär: För [...]

  FÖLJ OSS

  HITTA TILL OSS

  Malungs OK Skogsmårdarna
  Skolgatan 2
  782 30 Malung