Förberedelser inför SM i Göteborg

Efter en vår och sommar helt utan tävlingar är det äntligen dags att dra igång säsongen 2020. SOFT har beslutat om att arrangera en Corona-säkrad variant av SM den 18–20 september i Göteborg där ett tiotal malungslöpare kommer att stå på startlinjen. Med kval på fredagen och finaler lördag och söndag, ska de svenska mästarna i medel- respektive långdistans koras.

För att förbereda sig inför vad som väntar har klubbens elitlöpare under helgen varit på läger nere i Göteborg. Under torsdag och fredag bekantade sig löparna med relevanta kartor och relevant terräng, för att sedan under lördag och söndag simulera träningstävlingar som om det vore SM. Blöta myrar, högt gräs och branta backar kan summera några av intrycken från helgen.

[divider style=”none”]

[/divider]

 

Efter sista träningen.
 

[divider style=”none”]

[/divider]

Som ett steg i förberedelserna bjöd även klubbens elitledare Klas Dahlberg på en föreläsning om hur man kan tänkas tackla terrängen i Göteborg. Det är få som har samma erfarenhet eller som har spenderat lika många timmar i Göteborgsterrängen som Klas. Det finns en hel del lärdomar att ta med sig från lägret nu med 5 veckor kvar till start.

 

Sort tack till Filip och Klas som fixat ett givande läger!
 

[divider style=”none”]

[/divider]

 

Träning i Svartedalen. Kartan i direkt anslutning till området för SM-lång.
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

  FLER NYHETER

  Så springer du ditt bästa fjällmaraton Sälen

  Hur förbereder du dig allra bäst?  så du kan vara så här glad när du springer. Det finns några gemensamma faktorer för de flesta traillopp. Dessa är bra att ha med [...]

  SM Natt och Stigtomta 2024

  Sörmlandsterrängen skulle utmanas både dag och natt i helgen. Det innebär småkuperad detaljrik terräng där det är magiskt fint på hällarna men riktigt brötigt i grönområden och på en del [...]

  Så sätter du upp mål för din traillöpning

  Det är dåligt väder ute och tröskeln till att dra på sig träningskläderna känns högre än någonsin. Känner du igen dig? Då kan en tydlig målsättning komma väl till pass. Ett [...]

  FÖLJ OSS

  HITTA TILL OSS

  Malungs OK Skogsmårdarna
  Skolgatan 2
  782 30 Malung