Stort deltagarantal på årets 3+3

I helgen genomfördes klubbens årliga arrangemang 3+3. I år var samtliga tävlingsdagar förlagda med start och mål vid toppen av Sälfjället där Ludvig Åhlund strängat utmanande banor både tekniskt och fysiskt.

Intresset för årets tävlingar var stort då det åter var tillåtet för alla klasser att tävla efter förra årets tävlingsstopp. Detta gav både bredd och spets i så gott som samtliga klasser.

Arrangemanget var anpassat efter rådande restriktioner där ambitionen var att sprida ut deltagarna så mycket som möjligt både över tävlingsområdet och tid.

Reportage om tävlingarna från DT och Malungsbladet går att läsa nedan.

Här är foton från helgen.

Resultat i elitklasser och Malungs ungdomar under helgen.

2021-07-02 3+3 i Sälen, dag 1, medel
D21 Elit, 4 410 m: 1) Synnøve Bråten, IFK Lidingö SOK, 35.30, 2) Lilian Forsgren, OK Tisaren, 36.39, 3) Frida Vikström, Sundsvalls OK, 38.42.
H21 Elit, 5 130 m: 1) Daniel Roos, Attunda OK, 32.59, 2) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 33.06, 3) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 33.20.
D20 Elit, 4 010 m: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 36.14, 2) Sofia Ivers, Attunda OK, 38.26, 3) Lovisa Gustafsson, KFUM Örebro OK, 42.18.
H20 Elit, 4 410 m: 1) Isak Olsson, OK Orion, 31.48, 2) Anton Gunnarsson, Bredaryds SOK, 32.53, 3) Viktor Jellvert Börjeson, Göteborg-Majorna OK, 36.14.
D18 Elit, 3 360 m: 1) Vendela Söderqvist, OK Kåre, 30.21, 2) Julia Näslund, OK Hammaren, 33.24, 3) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 33.38.
H18 Elit, 4 010 m: 1) Viktor Sone, Attunda OK, 29.17, 2) Oscar Hultgren, OK Njudung, 29.37, 3) Hugo Örn, KFUM Örebro OK, 29.57.
D16, 3 350 m: 33) Julia Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 41.00, 57) Julia Eriksson, Malungs OK Skogsmårdarna, 51.48.
D14, 3 000 m: 13) Lova Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 38.57, 21) Klara Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 45.33, 36) Elsa Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.00.18.
D12, 2 440 m: 16) Natalie Norén, Malungs OK Skogsmårdarna, 42.34.
H10, 2 070 m: 19) Lukas Norén, Malungs OK Skogsmårdarna, 47.53.
Lätt 2,5 km, 2 620 m: 7) Linnea Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 41.14.
Medelsvår 3 km, 2 950 m: 30) Joel Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.03.37, 40) Markus Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.13.43, 47) Emma Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.35.51.

2021-07-03 3+3 i Sälen, dag 2, lång
D21 Elit, 13 070 m: 1) Ellinor Tjernlund, OK Tisaren, 1.38.17, 2) Emma Johansson, Domnarvets GOIF, 1.44.08, 3) Magdalena Olsson, Stora Tuna OK, 1.47.35.
H21 Elit, 16 300 m: 1) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 1.36.24, 2) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 1.38.23, 3) Felix Axelsson, IFK Göteborg Orientering, 1.40.14.
D20 Elit, 9 130 m: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 1.19.06, 2) Sofia Ivers, Attunda OK, 1.19.55, 3) Tilda Golsäter, Korsnäs IF OK, 1.24.44.
H20 Elit, 11 390 m: 1) David Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 1.20.23, 2) Isak Olsson, OK Orion, 1.25.48, 3) Viktor Jellvert Börjeson, Göteborg-Majorna OK, 1.26.52.
D18 Elit, 7 830 m: 1) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 1.00.24, 2) Julia Näslund, OK Hammaren, 1.03.29, 3) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 1.07.56.
H18 Elit, 9 130 m: 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 56.14, 2) Linus Wernström, Karlskrona SOK, 1.00.04, 3) Edvin Nilsson, Långhundra IF, 1.00.48.
D16, 4 970 m: 30) Julia Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 46.29.
D14, 4 110 m: 27) Elsa Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 51.42, 29) Lova Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 52.54, 32) Klara Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 56.43.
D12, 2 920 m: 14) Natalie Norén, Malungs OK Skogsmårdarna, 48.12.
Lätt 2,5 km, 2 380 m: 12) Linnea Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 39.26.
Medelsvår 3 km, 3 400 m: 11) Joel Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 42.18, 20) Emma Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 54.37, 32) Markus Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.09.57.

2021-07-04 3+3 i Sälen, dag 3, medel
D21 Elit, 4 760 m: 1) Synnøve Bråten, IFK Lidingö SOK, 34.29, 2) Ellinor Tjernlund, OK Tisaren, 36.02, 3) Lilian Forsgren, OK Tisaren, 36.44.
H21 Elit, 5 340 m: 1) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 29.36, 2) Erik Hannrup, IF Thor, 30.08, 3) Axel Wrådhe, Attunda OK, 31.51.
D20 Elit, 4 200 m: 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 34.43, 2) Sofia Ivers, Attunda OK, 36.41, 3) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 37.02.
H20 Elit, 4 760 m: 1) Anton Gunnarsson, Bredaryds SOK, 32.58, 2) Axel Lundgren, Sundsvalls OK, 36.16, 3) Arvid Aronsson, Göteborg-Majorna OK, 37.04.
D18 Elit, 3 640 m: 1) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 30.42, 2) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 31.53, 3) Maja Bergqvist, Korsnäs IF OK, 35.40.
H18 Elit, 4 200 m: 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 27.56, 2) Simon Karlsson Holmer, IFK Mora OK, 28.42, 3) Aron Hellgren, IF Thor, 29.33.
D16, 3 610 m: 54) Julia Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 52.34.
H16, 3 670 m: 69) Joel Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.03.18.
D14, 3 070 m: 28) Lova Masapärs, Malungs OK Skogsmårdarna, 49.27, 33) Klara Gellerbrandt, Malungs OK Skogsmårdarna, 56.13, 37) Elsa Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.07.28.
D12, 2 410 m: 12) Natalie Norén, Malungs OK Skogsmårdarna, 35.19.
H10, 2 190 m: 15) Lukas Norén, Malungs OK Skogsmårdarna, 43.17.
Lätt 2,5 km, 2 560 m: 25) Linnea Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.22.46.
Medelsvår 3 km, 3 150 m: 52) Markus Matsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.20.10, 54) Emma Mattsson, Malungs OK Skogsmårdarna, 1.21.54.

Postad i:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *